Acil Problemler

Dt. Hakan ULUÇ

Dişiniz Kırıldıysa kırılan parçayı bulup mümkün olduğunca kısa bir sürede dişhekiminize ulaşın. Kırık parçayı serum fizyolojik ya da tükürük içinde nemli tutun .

Sıcak soğuk hassasiyeti son birkaç saniyede aniden ve çok şiddetli olduysa dişin içindeki canlı kısım bir parça açılmış olabilir (çürük veya kırık nedeniyle). Eğer ağrı sıcak soğuktan sonra bir dakikadan fazla sürüyorsa dişin canlı bölümü enfekte olmuş demektir. Bu da kanal tedavisi yapılması gerekebileceğini gösterir. Asla aspirin, alkol gibi şeyleri diş dokusuna koymayın. Faydası olmayacağı gibi sadece dişetlerinin yanmasına sebep olur.

Şiddetli gece ağrısı en sık rastlanan ve şikayetçi olunan durumlardandır. Şiddetli ağrının nedeni genelde ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Yeni oluşan iltihabın, dişin sinirinde hasara başlaması ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışması dokularda baskı ve dolayısıyla ağrı oluşturur. Ağrı kesiciler kısa bir süre etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda diş hekimine baçvurmalısınız. Gerekirse bir süre antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon baskılanır. Sonrasında anestezi yapılarak diş perfore edilir (delinir). Böylece diş içerisinde oluşan iltihabi basınç azaltılır . Daha sonra ise dişin sinirinin alınarak kanal tedavisi yapılması gerekebilir.