Gülüş Tasarımı ve İş Yaşamına Etkisi

Dt. Hakan ULUÇ

Gülüş tasarımı; diş hekimliği ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin kişisel isteklerinizle sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü tasarlamaktır. Amaç ilk bakışta yeni yapıldığı anlaşılan çok büyük veya çok beyaz dişler değil aksine yapıldığı diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyen kişinin yüzüyle uyumlu dişlerdir.

Diş beyazlatma Gülümsemeniz özgüveninizni yansıtır. Diş etleriyle gülümsemede (Gummy Smile) diş etleri fazla gözüken kişilerdir yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir. Dişeti lekelenmelerinde ise bir yaralanma sonucu ya da doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yokedilmesi gerekir. Ön dişlerde aşınmalar veya uçlarında kırıklar mevcutsa tedavide estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Böylece hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma (bruksizm) probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard (‘’gece koruyucusu’’) denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekir.

Bayanlarda ve erkeklerde gülüş tasarımı farklıdır. Bayanlarda Gülme hattı yukarı doğru kavislidir, dişlerin köşeleri daha yumuşak döner, ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur Erkeklerde ise; Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler, dişlerin hatları daha belirgindir, gülme hattı daha düzdür.

Gülüş ifadeleri üç ana başlıkta incelenir.

  • Çekici Gülüş (Sexy Smile): Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundur. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştakiler için daha uygundur.
  • Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile): Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanırlar. Entellektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirilebilir.
  • Sportif Gülümseme (Sporty Smile): Entellektüel ve çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır. Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da genç değildir.