Kozmetik Düzenleme (Cosmetic Contouring)

Dt. Hakan ULUÇ

Dişlerde beğenmediğiniz düzensizliklerin tedavisi için her zaman restorasyonlar yapılması gerekmeyebilir. Dişlerinizdeki düzensizliklerin çok ufak dokunuşlarla (minimal aşındırmalarla) daha muntazam ve estetik hale getirilmesi mümkün olabilir. Bu işlem dişlerin boyutlarını, şekillerini veya pozisyonlarını düzenlemek için kullanılır. Diş dokusundan yapılan aşındırmalar mine tabakası sınırları içinde kaldığı ve özel frezler ile yapıldığı için dişlere herhangi bir zarar vermez. Bu uygulama gülüşünüzü düzenlemek için hem konservatif hem de güvenli bir uygulamadır. Kozmetik düzenleme ile çok yuvarlak görüntülü dişleri biraz daha düz, girintili çıkıntılı diş kenarlarını daha estetik gösterilebilir. Anestezi gerektirmez ve işlem sonrası dişlerinizde hassasiyet ya da dayanıksızlık meydana gelmez. Şekillendirme işlemi tek seansta tamamlanır.

Kozmetik düzenlemenin tercih edildiği durumlar ise çatlak dişler, minik (ufak) kırıkları olan dişler, çok az üst üste gelen dişler, üzerinde minik çentikler, girintiler olan dişler, düzensiz şekillenmiş dişlerdir. Esetik Şekillendirme işlemi sert veya yumuşak dokularda uygulanabilir.

Yumuşak Dokularda yapılan kozmetik şekillendirmede gülümseme durumunda diş etinin istenmeyen şekilde göründüğü, diş boylarının simetrik olmadığı ya da dişlerin çok küçük olduğu durumlarda yumuşak dokulara diş eti şekillendirme işlemidir.

Sert dokulardaki kozmetik şekillendirmede ise doğal dişlerdeki küçük düzensizliklerin, şekil bozukluklarının hafif aşındırmalarla düzeltilmesi işlemidir. Tek seansta, anesteziye gerek duymadan uygulanabilir ve kalıcı sonuca ulaşılır.