Zirkonyum – Kuron Köprüler

Dt. Hakan ULUÇ

Zirkonyum porselen köprü dişlerde metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Metalsiz Köprü ya da Metal desteksiz Köprüler olarak da bilinenfull Porselen köprü diş sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Eskiden porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Tıbbın diger alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum‘un dişhekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu. Yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi, ve allerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile dogal dişlere yakın estetik ve işlevselliği sağlamaktadır.

Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron (kaplama) ve köprüler CERramic ve zirCONium kelimelerinin birlestirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum, kron köprüler; tek diş kuron restorasyonu, implant üstü kron - köprü çalışmalar, 3-6 üyeli (uzunluğu yaklaşık 4 cm’ye kadar olan) köprülerde özellikle tercih edilir. Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır. Sağlıklı bir dişin minesi tamamen ışığı geçirmesine rağmen porselen dişlerin altında kullanılan metaller porselen dişlerde opak bir görüntü yaratabilmektedir.Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf flaşında belli olabilen cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür. Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir.Diş eti hastalıklarında ya da dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Doku dostu bir materyal olduğu için allerjik değildir. Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için sıcak soğuk hassasiyeti olmaz. Arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir. Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir.